Warsztaty dla przedszkolaków

Dzieci od najmłodszych lat poznają świat. Są na niego otwarte znacznie bardziej niż dorośli. Dlaczego? Bo chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami, chcą doświadczać i poczuć poszczególne zjawiska. Z moich 10 lat obserwacji wynika, że wiek dzieci 5-10 lat to dobry czas by zainicjować w nich zainteresowania. Oczywiście musi w tym uczestniczyć rodzic lub nauczyciel, bo młoda osoba słabiej ocenia potencjalne ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń.

Kila dni temu gościłem w publicznych Przedszkolu Publicznym nr 5 w Policach. Miałem pewne obawy, czy uczestnicy zajęć będą mogli skupił swoją uwagę na kilkadziesiąt minut. Maluszki spisały się świetnie. Bardzo szybko wcielili się w małych naukowców. Czy coś im zostanie w głowie? Myślę, że tak. Nie wzory czy nazwy reagentów, ale to co poczuły i zobaczyły. Może za jakiś czas podejmą wysiłek, by zgłębić tajemnice nauki – zwłaszcza tej, która teraz wydaje się taka magiczna.

Bardzo dziękuję za tak ciepłe przyjęcie oraz upominki, które zabrałem z sobą do domu. Być może jeszcze wspólnie poeksperymentujemy.

Autor: Łukasz Wyka

Zdjęcia: Katarzyna Borowiak i Łukasz Wyka